Pieniądze nie wystarczyły Wieczystej Kraków do bezpośredniego awansu z II ligi. W 31. kolejce krakowianie tylko zremisowali z Chojniczanką Chojnice 1:1. Ten wynik oznacza, iż Pogoń Grodzisk Mazowiecki i Polonia Bytom są już pewne gry w I lidze w przyszłym sezonie. Dla tych drugich to powrót na zaplecze elity po 12 latach przerwy.
REKLAMA
Zobacz wideo Burza wokół słów Ziółkowskiego po finale Pucharu Polski. Kosecki: Po co przepraszać?
Słynny klub wraca. Czekali 12 lat
Na trzy kolejki przed końcem sezonu II ligi niemal wszystko jest już jasne. Po 31 meczach Polonia Bytom ma 70 punktów, a mająca na koncie jeden mecz mniej Pogoń Grodzisk Mazowiecki - 68. Na trzeciej pozycji plasuje się Wieczysta Kraków, która zgromadziła 59 punktów. Krakowianom pozostaje już tylko obrona trzeciego miejsca i walka o jak najwyższe miejsce barażowe. Przypomnijmy, iż do I ligi awansuje jeszcze jedna drużyna - zwycięzca dwustopniowych baraży, w których zagrają trzecia, czwarta, piąta i szósta drużyna II ligi.
Kwestia wygranej w lidze będzie wewnętrzną sprawą Polonii Bytom i Pogoni Grodzisk Mazowiecki. Piłkarze ze Śląska mają za sobą doskonałą wiosnę. Wygrali siedem z dziewięciu meczów, zremisowali z Resovią 0:0 i przegrali tylko z rezerwami ŁKS-u. Legitymują się najlepszą ofensywą ligi - 67 strzelonych goli, a napastnik Polonii Kamil Wojtyra walczy o koronę króla strzelców - 20 goli.
Dla Bytomia, który ma ok. 150 tys. mieszkańców, awans jest sprawą wyjątkową i powrotem na zaplecze ekstraklasy po 12 latach przerwy. Wiele lat tułaczki po niższych ligach i olbrzymie problemy organizacyjne - to już chyba za Polonią. 24 maja zagra ona ostatni mecz w tym sezonie. O 19:30 na własnym terenie zmierzy się z Chojniczanką Chojnice - zespołem walczącym o awans poprzez baraże.
Jak Polonia Bytom odradzała się z popiołów? W dużym reportażu dla Sport.pl opowiadali o tym ludzie odpowiedzialni za odbudowę klubu.
- Bytom jest pięknym, ale trudnym miastem. Dopiero jak spojrzymy po tych sześciu latach, widzimy, iż różnica jest kolosalna. Pamiętam grudzień 2018 roku i zajęcie komornicze na 1,3 mln złotych. To był moment, kiedy trzeba było stanąć przed ludźmi i odpowiadać, czy przed świętami będą jakiekolwiek pieniądze - mówił prezes klubu Sławomir Kamiński.
- Jestem wychowankiem Polonii, zaczynałem jako zawodnik w wieku siedmiu lat. Przeszedłem przez wszystkie etapy szkółki, potem byłem pracownikiem działu marketingu, rzecznikiem prasowym. W 2018 roku rozpoczynaliśmy od spalonej ziemi i myślę, iż udało nam się odbudować klub. Zaczynaliśmy tak naprawdę od zera w IV lidze, a dziś jesteśmy w II lidze. Stąpamy twardo po ziemi. Świat nie należy do nas, nic się nam nie należy i podchodzimy do wszystkiego bardzo rzetelnie i transparentnie - opowiadał dyrektor sportowy klubu Tomasz Stefankiewicz.
Polonia Bytom to czterokrotny wicemistrz Polski (1952, 1958, 1959, 1961) i trzykrotny finalista krajowego pucharu (1964, 1973, 1977). Po raz ostatni na zapleczu ekstraklasy występowała w okresie 2012/2013. Zajęła wówczas 17. miejsce i spadła z ligi.