Jak co roku odbyły się Mistrzostwa Polski w Grapplingu pod kuratelą Polskiego Związku Zapaśniczego. Zawody są dość specyficzne i mimo, iż dają szanse na reprezentację kraju na Mistrzostwach Świata, frekwencja nie jest duża w porównaniu z zawodami BJJ. Sytuacja jednak stopniowo się zmienia.
Cały zamysł dyscypliny „grappling” do tej pory w Polsce był nieco pomijany. Mimo, iż wszystko odbywa się pod okiem związkowym, co daje wiele korzyści (jak na przykład sponsorowanie wyjazdów na zawody międzynarodowe i udział w kadrze), to zawody są mało popularne. Zmienia się to w ostatnim czasie – coraz więcej znanych topowych zawodników w naszym kraju zaczyna tam startować, a potem udowadniać klasę podczas swojego powołania na Mistrzostwa Świata. Uzyskaliśmy kilka informacji na temat ostatnich mistrzostw i planów od Łukasza Winiarskiego, członka Międzynarodowej Federacji Zapaśniczej – UWW i PZZ:
- W tym roku wprowadzono nową kategorią dziecięcą U11, a także co ważniejsze dla rozwoju dyscypliny, kategorię senior początkujący. To istotny krok dla przyciągnięcia większej liczby startujących – osoby w tej kategorii nie muszą mieć licencji klubowej.
- Planowane jest dodanie kolejnych kategorii zaawansowania w ciągu najbliższych dwóch lat, które również nie będą wymagały licencji – nastąpi więc podział na startujących amatorsko i profesjonalnie. Powinno to zachęcić większą liczbę startujących, tak jak ma to miejsce na zasadach IBJJF i ADCC, gdzie rywalizacja przebiega na odpowiednim poziomie zaawansowania.
- Tegoroczne Mistrzostwa Polski były pierwszymi, w których były nagrody rzeczowe i zakłada się, iż z kolejnymi tendencja co do nagród będzie wzrostowa
- Przeszkodą ograniczającą liczbę startujących do tej pory była konieczność opłacania licencji i tworzenia kadr, na co większość klubów nie chciała się decydować. Prawdopodobnie w tej kwestii nic się nie zmieni i w kategorii profesjonalnej przez cały czas liczba osób będzie ograniczona, jednak powinna wzrosnąć liczba amatorów bez licencji.
- W ciągu roku mają odbywać się cztery imprezy: dwa razy Puchar Polski, Mistrzostwa Polski oraz otwarte/międzynarodowe Mistrzostwa Polski umożliwiające start osobom z zagranicy
- Zdobycie medalu, czy choćby wygranie kategorii na Mistrzostwach Polski nie gwarantuje powołania do kadry na zawody międzynarodowe. O powołaniu decyduje trener (Piotr Bagiński) odpowiadający przed komisjami związkowymi. Na jego decyzję składa się nie tylko ostatni występ na najważniejszej imprezie, ale także ogólne doświadczenie, seria ostatnich występów i forma prezentowana w poprzednich latach. Istotna jest także frekwencja na zawodach i statystyki występów danego zawodnika.
- Z powodu zawirowań międzynarodowych w tym roku nie odbędą się Mistrzostwa Europy. W zamian za to PZZ zorganizuje zawody Europe Open w Warszawie, aby wypełnić lukę.
Wyniki Mistrzostw Polski 2025 na naszym instagramie: