Senat przyjął nowelę ustawy o obronie ojczyzny

6 godzin temu

Senat jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o obronie ojczyzny, która ma usprawnić rekrutację do wojska i poprawić zarządzanie zasobami osobowymi Sił Zbrojnych. Za ustawą opowiedziało się wszystkich 81 głosujących senatorów. Nowelizacja trafi teraz na biurko prezydenta i umożliwi między innymi żołnierzom przebywanie z rodziną podczas długotrwałych szkoleń za granicą.

Komisja obrony narodowej zgodziła się na przyjęcie nowelizacji bez poprawek, mimo 18 uwag biura legislacyjnego o charakterze głównie legislacyjnym i redakcyjnym. Resort obrony argumentował potrzebę jak najszybszego przyjęcia zmian ze względu na trwające szkolenia żołnierzy z obsługi myśliwców F-35 w Stanach Zjednoczonych.

Kolejni żołnierze zostaną wysłani na szkolenia najpóźniej z początkiem sierpnia. Nowelizacja umożliwia żołnierzom przebywanie w miejscu odbywania szkoleń trwających dłużej niż sześć miesięcy z najbliższymi członkami rodziny.

Usprawnienie procesu rekrutacji

Podstawowym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu rekrutacji do wojska i poprawa zarządzania zasobami osobowymi. Wprowadzono regulację, zgodnie z którą "postępowanie rekrutacyjne wobec osoby ubiegającej się o powołanie do służby wojskowej prowadzi się bez zbędnej zwłoki".

Wcześniej ustawa przewidywała dwa dni na zakończenie postępowania rekrutacyjnego. Zapis ten wzbudził kontrowersje wśród niektórych parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

Kontrowersje wokół zmian

Senator Wojciech Skurkiewicz argumentował podczas dyskusji, iż zmiana przepisów spowoduje "rozszczelnienie systemu" i spowolni proces rekrutacji do wojska. Wiceminister obrony Stanisław Wziątek utrzymywał jednak, iż zmiana służy dokładnej weryfikacji, czy kandydat spełnia określone wymogi.

Planowane zmiany dotyczą także zasad oceny zdolności psychologicznych osób ubiegających się o przyjęcie do służby. Doprecyzowano również zasady związane z wysyłaniem żołnierzy na dodatkowe nauki.

Dodatki i świadczenia dla żołnierzy

Nowela precyzuje zasady dotyczące przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową, dodatku służbowego z tytułu pełnienia służby w jednostce wojskowej oraz dodatku motywacyjnego. W noweli znalazły się też przepisy dotyczące odbywania przez żołnierzy podróży służbowych w celu udziału w ćwiczeniach i szkoleniach.

Przewidziano także wprowadzenie przepisów dotyczących zwrotu kosztu dotarcia żołnierzy wezwanych na ćwiczenia na poligony. Drugi obszar zmian obejmuje kwestie związane z finansowaniem zakupów sprzętu wojskowego dzięki Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Finansowanie sprzętu wojskowego

Zmiany umożliwiają otwarcie przez stronę polską rachunku bankowego w banku centralnym państwa realizującego zamówienia na uzbrojenie lub sprzęt wojskowy. Przychody z prowadzenia tego rachunku mają stanowić przychody Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego finansowana jest duża część kluczowych kontraktów na sprzęt.

W przepisach znalazły się także regulacje dotyczące zarządzania danymi osobowymi w MON oraz modyfikacje wymagań dla żołnierzy ubiegających się o mianowanie na stopnie kaprala i podporucznika. Nowelizacja odnosi się również do kwestii finansowania opieki nad służącymi w armii końmi i psami służbowymi na "emeryturze".

Ustawa o obronie ojczyzny została przyjęta w kwietniu 2022 roku i zastąpiła wiele obowiązujących wcześniej aktów dotyczących funkcjonowania Sił Zbrojnych RP i całego systemu obronności państwa. w tej chwili jest podstawowym aktem prawnym regulującym ten obszar i była już kilkukrotnie nowelizowana.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału