Parafrazując Włodzimierza Zientarskiego: Żużel zwiastuje wiosnę. To najlepszy dowód na to, iż powoli robi się ciepło. Można wręcz rzecz, iż jak jest czarny sport, to zimy nie ma. W ten oto sposób zaczynamy sezon 2025. W Bydgoszczy w XXXVI Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda weźmie udział Andzejs Lebedevs. Ponadto na krajowym podwórku zaprezentuje się nasz kapitan Martin Vaculik, a także Damir Filimonovs.
Krótka lekcja historii
Protoplastą turnieju były zawody o nazwie „Criterium Asów”. Rozgrywano je w latach 1951-1960. Później nastąpiła przerwa. Impreza pod zmienioną nazwą Kryteriów Asów wróciła do łask w 1982 roku. Numeracja odbytych zawodów rozpoczyna się właśnie od tamtego sezonu.
Od 1986 patronem turnieju jest Mieczysław Połukard, który zginął w tragicznych okolicznościach na stadionie przy ulicy Sportowej 2 kilka miesięcy wcześniej.
Zawody te na stałe wpisały się w harmonogram polskiego kalendarza i odbywały się ciągiem aż do 2012 roku. Potem nastąpiła przerwa, która zakończyła się w okresie 2021.
W historii Kryterium Asów mieliśmy kilka udanych Stalowych akcentów. Pierwszym naszym zawodnikiem, który stanął na podium w tej imprezie był Edward Jancarz. „Eddy” zakończył zmagania jako 3. w 1984 roku. Ryszard Franczyszyn wyrównał jego osiągnięcie 5 lat później, po czym w następnym sezonie o wygraną otarł się Piotr Świst. „Twisty” ponownie drugi był w okresie 1996.
Pierwszym Stalowcem, który wygrał tradycyjne zawody w Bydgoszczy został Matej Ferjan. Słoweniec najlepszy okazał się w 2007 roku. Niespełna 12 miesięcy później jego sukces powtórzył Tomasz Gollob. Ikona polskiego żużla to najbardziej utytułowana postać tej imprezy. Wychowanek Polonii Bydgoszcz w latach 1990-2003 tylko raz nie odniósł triumfu. w okresie 1999 pokonał go Roman Jankowski. Wygrana z 2008 roku była tą jedyną, którą odniósł w barwach innych niż swoje macierzyste. Swoje ostatnie podium w Kryterium Asów wywalczył 3 lata później. Wówczas pokonał go ówczesny nowy idol bydgoskiej publiczności, czyli Emil Sajfutdinow.
Po reaktywacji zawodów w sezonach 2021-2022 na najwyższym stopniu podium stawał Bartosz Zmarzlik. Szymon Woźniak natomiast w 2023 roku był 3., a w minionej edycji uplasował się na 2. miejscu. Indywidualny Mistrz Polski sprzed 8 lat przy okazji został zwycięzcą memoriału Zbigniewa Raniszewskiego. W nim triumfuje ten zawodnik, który wykręci najszybszy czas dnia.
Jak Łotysz radzi sobie na torze w Bydgoszczy?
Z historycznego punktu widzenia owal zlokalizowany przy ulicy Sportowej 2 pasuje naszemu zawodnikowi. Ligowo rywalizował na nim 5-krotnie i trzeba powiedzieć, iż były to wizyty udane. w okresie 2014 jako junior wywalczył 9 „oczek” w 5 startach. Lebedevs wygrał wówczas 2 biegi. W kolejnej edycji I ligi poszło mu jeszcze lepiej. W takiej samej liczbie biegów zgromadził 12 „oczek” z 1 bonusem. Obok Joonasa Kylmakorpiego był najlepszym żużlowcem Lokomotivu Daugavpils. W 2016 roku już jako senior ponownie popisał się uzyskaniem dwucyfrówki w Bydgoszczy. Wtedy zakończył mecz z dorobkiem 10 punktów. Te spotkania należy potraktować poniekąd jako ciekawostkę, ponieważ odbyły się dawno temu.
Niemniej i w tych nowszych szło mu znakomicie. W 2021 roku w 4 startach (zmagania przerwane ze względu na pogodę) wywalczył 10 „oczek” z 1 bonusem. Pokonał go jedynie Vadim Tarasenko. w okresie 2022 w 6 wyścigach zgromadził 13 punktów.
Indywidualnie startował w SEC w latach 2021 i 2023. Za pierwszym razem skończyło się na uzbieraniu 5 „oczek”, a za drugim 9. W obu przypadkach wygrał po jednym biegu.
Lista startowa:
1. Kai Huckenbeck (Niemcy / ABRAMCZYK Polonia Bydgoszcz)
2. Emil Sajfutdinow (KS Toruń)
3. Dominik Kubera (Orlen Oil Motor Lublin)
4. Bartosz Zmarzlik (Orlen Oil Motor Lublin)
5. Max Fricke (Australia / Bayersystem GKM Grudziądz)
6. Szymon Woźniak (ABRAMCZYK Polonia Bydgoszcz)
7. Jason Doyle (Australia / Krono-Plast Włókniarz Częstochowa)
8. Wiktor Przyjemski (Orlen Oil Motor Lublin)
9. Patryk Dudek (KS Toruń)
10. Tom Brennan (Wielka Brytania / ABRAMCZYK Polonia Bydgoszcz)
11. Mikkel Michelsen (Dania / KS Toruń)
12. Aleksander Łoktajew (ABRAMCZYK Polonia Bydgoszcz)
13. Krzysztof Buczkowski (ABRAMCZYK Polonia Bydgoszcz)
14. Artem Laguta (Betard Sparta Wrocław)
15. Andzejs Lebedevs (Łotwa / Gezet Stal Gorzów)
16. Robert Chmiel (H. Skrzydlewska Orzeł Łódź)
Rezerwowi
R1. Bartosz Nowak (ABRAMCZYK Polonia Bydgoszcz)
R2. Kacper Andrzejewski (ABRAMCZYK Polonia Bydgoszcz)
Vaculik po raz siódmy?
Tego samego dnia odbędą się Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Słowacji w Žarnovicy. Główną gwiazdą wydarzenia będzie nasz kapitan. Martin Vaculik niekwestionowany król owalu w swojej rodzinnej miejscowości. Słowak triumfował w latach 2017, 2019 i 2021-2024. Tym samym ma szansę na to, aby po raz siódmy wywalczyć tytuł.
– Mamy ogromne zainteresowanie imprezą. Spodziewamy się około 5-6 tysięcy kibiców na zawodach. Każdy chce zobaczyć na żywo Martina Vaculika w akcji. Nie pojechał w finale Extraligi przez kontuzję, więc ten głód fanów jest ogromny – powiedział w rozmowie z nami Martin Buri, prezes klubu z Žarnovicy.
Początek zawodów zaplanowano na godzinę 14:00. Mistrzostwa Słowacji będą jednocześnie Memoriałem Ladislava Eliasa. Zawodnik ten pozostaje jedynym ofiarą czarnego sportu w czasie zawodów w swojej ojczyźnie. Jego zwycięzcą zostanie ten żużlowiec, który po fazie zasadniczej będzie miał na koncie największą liczbę punktów.
W stawce znajdzie się również inny Stalowiec. Mowa tu o Damirze Filimonovsie. Łotysz ma znakomite wspomnienie ze słowackim stadionem. Rok temu rodak Andzejsa Lebedevsa otarł się tutaj o finał Zlatej Prilby SNP. W swoim pierwszym biegu pokonał późniejszego zwycięzcę całej imprezy, którym został Bartosz Smektała.
Ponadto wystartuje Michael West, który ma umowę z naszym klubem.
Lista startowa: Słowacja: Martin Vaculík, Jakub Valkovič, Filip Kasan, Marek Ziman (500R)
Polska: Adrian Gala, Sebastian Szostak, Hubert Łęgowik, Mateusz Szczepaniak, Patryk Wojdyło, Jakub Tobiasz Musielak
Szwecja: Oliver Berntzon, Timo Lahti
Australia: Michael West
Łotwa: Francis Gusts, Damir Filimonovs
Austria: Sebastian Kossler
Norwegia: Truls Kamhaug
Finlandia: Niklas Säyrio
Węgry: Norbert Magosi, Zoltán Lovas
Ukraina: Marko Levishin
Włochy: Niccolo Percotti
Bułgaria: Milen Manev
Czechy: Daniel Klíma
Holandia: Mika Meijer