ROW będzie mieć swoją perełkę. Nowy stadion w Rybniku zachwyca projektem!

speedwaynews.pl 1 tydzień temu

Obiekt żużlowy w Rybniku przy ul. Gliwickiej 72 funkcjonuje od wielu dekad. Przez lata przechodził jedynie częściowe modernizacje, jednak rosnące oczekiwania kibiców i potrzeby organizacyjne sprawiły, iż coraz głośniej mówiło się o budowie zupełnie nowego stadionu żużlowego. Podczas inauguracyjnej rundy PGE Ekstraligi rybniczanie pokazali, iż żużel jest sportem numer jeden w mieście – trybuny wypełniły się po brzegi.

Już podczas zeszłorocznej prezentacji drużyny INNPRO ROW Rybnik, prezydent miasta Piotr Kuczera zapowiedział, iż miasto stać na nowy stadion, który ma powstać w ciągu kilku najbliższych lat. Pod koniec 2024 roku katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji nowoczesnego obiektu żużlowego. Termin składania prac upłynął 19 marca 2025.

W piątek poznaliśmy zwycięzcę – została nim warszawska pracownia MAMGUSTA Architekci Sp. z o.o., która otrzymała 60 tys. zł nagrody oraz zaproszenie do negocjacji w sprawie przygotowania projektu wykonawczego inwestycji o wartości 8 mln zł. W konkursie wzięło udział aż 16 pracowni architektonicznych z całej Polski.

W uzasadnieniu jury czytamy:
Obiekt poprzez swoją monochromatyczną, otwartą strukturę nie dominuje, mimo swojej skali. Dobrze komponuje się z otoczeniem, wykorzystując różnice wysokości terenu i w zrównoważony sposób zagospodarowuje przestrzeń. Stadion ma potencjał stać się symbolem nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się Rybnika.

Tor żużlowy pozostanie w niezmienionej formie, jednak całkowitej modernizacji ulegnie infrastruktura stadionu. Projekt zakłada nowe trybuny, loże VIP, zaplecze techniczne i medialne, a także pełne zadaszenie obiektu. Dzięki temu stadion będzie mógł służyć nie tylko żużlowcom, ale również jako przestrzeń dla innych wydarzeń – jak chociażby popularny w przeszłości festiwal KABAryjTON.

Stadion miejski to nie tylko arena sportowa – to przestrzeń, która integruje społeczność, buduje tożsamość i staje się symbolem nowoczesnego miasta. Projekt musi być kompleksowy i etapowy, by nie wyłączać stadionu z użytkowania – powiedział Piotr Kuczera.

Prace modernizacyjne podzielone zostaną na kilka etapów. Pierwszy z nich obejmie wyburzenie trybun na prostej startowej (w tym trybuny krytej i sektora gości). W ich miejscu powstanie nowoczesna główna trybuna z lożami VIP, pomieszczeniami dla sędziego, dziennikarzy i komentatorów. Stadion ma pozostać dostępny dla żużlowców przez cały okres realizacji. Koszt inwestycji szacowany jest w tej chwili na około 160 milionów złotych.

Idź do oryginalnego materiału