Falubaz na czele, Sparta za pierwszoligowcami. Kto powalczy o awans do ćwierćfinału?

speedwaynews.pl 3 godzin temu

Tegoroczna edycja DMPJ różni się względem ubiegłych lat. Największą różnicą jest całkowita zmiana nazewnictwa grup. Dotychczas ich nazwy zawierały litery alfabetu, bądź cyfry arabskie lub rzymskie, a od tego sezonu każda grupa ma swojego patrona. Planowo mieliśmy być już po trzech rundach rywalizacji. Jednakże pogoda dość mocno torpeduje ściganie i w dwóch grupach odbył się tylko jeden turniej.

Obecnie trwa faza eliminacyjna, z której do ćwierćfinałów awansują trzy najlepsze drużyny z każdej grupy. Zasady punktacji w DMPJ wyglądają następująco: za wygranie danej rundy drużyna otrzymuje 4 punkty, drugi zespół 3 „oczka” i tak do czwartej ekipy, która dostaje jeden punkt. W przypadku równej zdobyczy punktowej dodaje się liczbę punktów za pozycje, które zajmują zainteresowane drużyny i dzieli się przez ich liczbę. W praktyce wygląda to tak, iż jeżeli dwa zespoły wygrają jedną rundę, to zapisują na swoje konto 3,5 „oczka”. Gdy liczba „dużych” punktów jest równa, to o kolejności decyduje suma punktów biegowych.

Grupa im. Janusza Kościelaka

Walka o udział w kolejnej fazie była w tej grupie tak naprawdę rozstrzygnięta przed jej startem. Szanse gdańskiego klubu na wyprzedzenie choćby jednej drużyny z województwa Kujawsko-Pomorskiego były wręcz marginalne. Dlatego też nikogo nie dziwi taki wygląd tabeli. Ciekawie zapowiada się rywalizacja o wygraną pomiędzy Polonią Bydgoszcz, a GKM-em Grudziądz.

Terminarz pozostałych rund:
– 21 maja – Gdańsk
– 28 maja – Grudziądz

Grupa im. Floriana Kapały

Sytuacja tej grupy wygląda bardzo podobnie, jak w tej „północnej”. Polonia Piła zdecydowanie odstaje od swoich rywali. Na dość prowadzeniu znajduje się Falubaz Zielona Góra i to oni wydają się być faworytem do wygrania tej grupy. Stal Gorzów nie wystawia pierwszego garnituru w tych zawodach, dlatego gorzowianie w tej chwili zajmują trzecie miejsce.

Terminarz pozostałych rund:
– 21 maja – Poznań
– 4 czerwca – Gorzów

Grupa im. Witolda Zwierzchowskiego

Trzecia grupa, w której jest już adekwatnie pewne, kto zajmie pozycje premiowane awansem. Z tej walki niemalże od początku wypisani byli gnieźnianie. W dodatku muszą oni sobie radzić bez swojego lidera, Patryka Budniaka. Leczy on w tej chwili kontuzję więzadeł w kolanie. Dość osobliwe występy zanotowali ostrowianie. Obie rundy zakończyli z takim samym dorobkiem jak jeden z zespołów rywali.

Terminarz pozostałych rund:
– 21 maja – Wrocław
– 28 maja – Gniezno

Grupa im. Bernarda Kacperaka

Przechodzimy do grup, gdzie rozegrany został tylko jeden turniej. W grupie im. Bernarda Kacperaka łatwo pokusić się o stwierdzenie, iż w ćwierćfinale, wzorem ubiegłych lat zabraknie Kolejarza Opole.

Terminarz pozostałych rund:
– 21 maja – Łódź
– 28 maja – Częstochowa
– 4 czerwca – Opole

Grupa im. Ryszarda Bieleckiego

Grupa zrzeszająca drużyny z południowego wschodu naszego kraju jako jedyna liczy pięć drużyn. Tutaj dochodziło do największych rotacji w kalendarzu, bowiem część z nich wynikała w związku z remontem stadionu w Tarnowie. Tutaj również zapowiada się najciekawsza walka o trzecie miejsce dające awans do ćwierćfinałów.

Terminarz pozostałych rund:
– 21 maja – Rzeszów
– 27 maja – Krosno
– 28 maja – Tarnów
– 4 czerwca – Kraków

Klasyfikacja drużyn z czwartych miejsc

Brak zajęcia pozycji w czołowej trójce danej grupy nie oznacza, iż te zespoły nie awansują do kolejnej fazy. Bowiem zgodnie z regulaminem, w ćwierćfinale DMPJ udział weźmie najlepsza drużyna z czwartego miejsca. w tej chwili jednak ciężko wskazać, komu to się uda, a rywalizację tę można nazwać wyścigiem żółwi.

Trener Moonfin Malesy, Kamil Brzozowski oraz juniorzy – Paweł Sitek (na środku) i Filip Seniuk
Idź do oryginalnego materiału